• Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 16
      • Procedury COVID

      • Procedura bezpieczeństwa

        dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19

        wśród dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola w Mońkach

        w trakcie prowadzonych w przedszkolu zajęć.

         

        § 1

        Postanowienia ogólne

         

        1. Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2020 r.                                                                    Szczegółowe wytyczne MEN, Ministerstwa Zdrowia i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. znajdują się na stronie www.gov.pl oraz www.gis.gov.pl
        2. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników przedszkola, w trakcie prowadzonych w nim zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
        3. Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.

         

        § 2

        Sposób organizowania zajęć

         

        1. Przedszkole w Mońkach będzie otwarte od 6:30 do 16.30.
        2. Do placówki mają wstęp pracownicy przedszkola oraz dzieci.
        3. W przypadku odbywania przez dziecko 3-letnie okresu adaptacyjnego w przedszkolu Rodzic/Opiekun za zgodą Dyrektora może przebywać na terenie przedszkola z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcji rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę Rodziców/Opiekunów do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 2 metrów.  
        4. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na pobyt grupy przedszkolnej od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 15 m2, w przypadku liczby większej niż 5 powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2 , jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
        5. Dzieci 3-letnie mają możliwość poobiedniego odpoczynku na leżaku w ubraniu, bez pościeli.
        6. Do grupy przyporządkowani ci sami opiekunowie.
        7. Każda grupa dzieci przebywać będzie w wyznaczonej sali, w godzinach pracy oddziału. Poza godzinami pracy oddziału przedszkole sprawuje opiekę w grupach dyżurnych (łączonych).
        8. Nauczyciele mogą organizować zajęcia na terenie placu zabaw należącym do przedszkola. Plac zabaw podzielony jest na sektory z zachowaniem strefy bezpieczeństwa. Jednocześnie na placu zabaw mogą przebywać cztery grupy dzieci. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć na placu zabaw personel dezynfekuje znajdujący się na nim sprzęt. Zabrania się korzystania z placu zabaw przez osoby trzecie.
        9. Sale, w których organizowane zajęcia z dziećmi oraz posiłki wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
        10. Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący minimum 1,5 metra.
        11. Do przedszkola mogą przychodzić tylko dzieci zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 37,2ºC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe).
        12. Izolatka dla dziecka, które przejawia niepokojące objawy w czasie zajęć znajduje się       w gabinecie pielęgniarki (usunięto chodniki, zaopatrzono w płyn do dezynfekcji, fartuch, rękawiczki, maseczki).

         

        § 3

        Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych

         

        1. Przy wejściu do przedszkola znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe wchodzące do przedszkola), z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do przedszkola. Personel sprzątający regularnie sprawdza stan pojemnika z płynem i uzupełnia go w razie potrzeby.
        2. Środki do mycia i dezynfekcji oraz sprzęt porządkowy znajduje się w oznakowanym oddzielnym pomieszczeniu.
        3. Sprzęt do mycia i sprzątania należy utrzymywać w należytej czystości.
        4. Personel sprzątający regularnie dokonuje prac porządkowych, w tym  czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania toalet i powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów    w salach i pomieszczeniach do spożywania posiłków.
        5. Instrukcje mycia i dezynfekcji dla osób wykonujących te zabiegi uwzględniają zapis w karcie monitoringu na dany dzień po każdej czynności z podpisem osoby odpowiedzialnej:

                  - częstotliwość zabiegówstoliki po każdej aktywności

                  - sposób kontroliwpis w karcie monitoringu.

        1. Zabiegi porządkowe mycia i dezynfekcji wykonywane zgodnie z planem utrzymania higieny - sprzątanie sal dydaktyczno/ konsumpcyjnych.
        2. Przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegane zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ściśle przestrzegany czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
        3. W salach, w których odbywają się zajęcia z dziećmi usunięte zabawki, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowaneze względu na materiał, z którego wykonane, bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Pomieszczenia myje się i dezynfekuje 1 raz dziennie po zakończeniu pracy.
        4. Dzieci nie przynoszą do przedszkola zabawek i innych przedmiotów z domu.
        5. Nauczyciele i pomoce co najmniej raz dziennie, przypominają dzieciom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąkzwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Zwracają dzieciom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
        6. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosazarówno przez dzieci, jak i przez nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
        7. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąkinstrukcje.
        8. Pracownicy z objawami choroby obowiązani skorzystać z opieki medycznej i powinni unikać przychodzenia do pracy.
        9. Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
        10. Personel opiekujący się dziećmi stosuje w razie konieczności (np. w trakcie przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka) indywidualne środki ochrony osobistejjednorazowe rękawiczki, maseczkę na usta i nos, a także fartuch z długim rękawem.

         

        § 4

        Przygotowywanie i spożywanie posiłków

         

        1. Wodę oraz inne napoje podaje dzieciom sprawujący nad nimi opiekę nauczyciel lub pomoc nauczyciela.
        2. Spożywanie posiłków odbywa się w sali dydaktycznej, posiłki wydaje pomoc nauczyciela w maseczce, białym fartuchu i rękawiczkach jednorazowych.
        3. Zmywanie i wyparzanie naczyń odbywa się w rozdzielni posiłków, po zakończonej pracy dezynfekuje się blaty szafek, kratki ściekowe, zmywaki.
        4. Pomoc nauczyciela przed podaniem dzieciom posiłków przeprowadza dezynfekcję powierzchni, na której spożywany jest posiłek. Na czas dezynfekcji sali dzieci przeprowadzane są do pomieszczeń wyznaczonych na pobyt grupy.
        5. Po każdym posiłku blaty, stoły i krzesła dezynfekowane przez pomoc nauczyciela. Brudne naczynia i sztućce myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze co najmniej 60ºC.

         

        § 5

        Kontakt z osobami trzecimi

         

        1. Do odwołania ogranicza się bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
        2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią, np. z dostawcą  bądź kurierem, pracownik przedszkola stosuje zachowanie, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także korzysta ze środków ochrony osobistejrękawiczek oraz maseczki ochronnej. Osoby trzecie nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi.
        3. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi dezynfekuje się ręce, zwłaszcza jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.

         

        § 6

        Przyprowadzanie/Odbiór dzieci

         

        1. Przy przyjęciu dziecka do przedszkola wymagane wypełnione dokumenty umieszczone na stronie przedszkola https://przedszkolemonki.edupage.org/ w wersji papierowej (oryginał) z dniem, kiedy dziecko zacznie uczęszczać do przedszkola: ankietę COVID-19 oraz oświadczenia o zapoznaniu się z:

              - procedurą bezpieczeństwa na terenie Przedszkola w Mońkach w związku z  zapobieganiem, 

                 przeciwdziałaniem   i zwalczaniem COVID-19.

             - wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. i Ministra Zdrowia.
         

              Dzieci przyprowadzane tylko w godzinach 6:30 - 8:00.

              Po tym czasie wietrzone pomieszczenia szatni i dezynfekowane wszystkie klamki i poręcze.

        1. Do przedszkola nie może uczęszczać dziecko, którego rodzice nie wyrazili zgody na pomiar temperatury jego ciała jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
        2. Przedszkole wyposażone jest w termometr bezdotykowy.
        3. W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe, nauczyciel/pielęgniarka informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie odbioru dziecka od rodzica w danym dniu, kierując się zasadą, że do przedszkola mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
        4. W sytuacji, gdy dziecko przyniosło ze sobą własne zabawki bądź inne niepotrzebne przedmioty, rodzic jest proszony o odebranie ich dziecku oraz odniesienie do domu.
        5. Przypomina się Rodzicom o konieczności przyprowadzania do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowych, a także o nieposyłaniu do przedszkola dzieci, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
        6. Do przedszkola, w danym dniu, dziecko przyprowadza jedna osoba i przychodzi tylko z dzieckiem mającym pozostać w placówce.
        7. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 2 metry.
        8. Rodzice wchodzą z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola - werandy, z zachowaniem zasady1 rodzic z dzieckiem/dziećmi jednocześnie, w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2 metry. Dziecko idzie z pomocą nauczyciela do szatni, następnie jest przekazywane do właściwej grupy.
        9. Każdy rodzic przynosi do przedszkola: szczelnie zapakowane, uprane i uprasowane ubranie, tzw. strój do przebrania dziecka w razie nieprzewidzianych zdarzeń.
        10. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający  dziecko do przedszkola oraz odbierający je z przedszkola muszą posiadać i stosować środki ochrony osobistej (maseczki, odkażanie rąk przed wejściem do przedszkola) zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci.
        11. Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola wyłącznie przez osoby zdrowe.
        12. Dzieci odbierane przez rodzica w godzinach 14:3016:30. Po tym czasie wietrzone pomieszczenia szatni, sal i dezynfekowane wszystkie klamki, poręcze oraz inne powierzchnie.
        13. Rejestrowanie czasu pobytu dziecka w okresie czasowej opieki w przedszkolu odbywa się przez pracowników przedszkola.

         

        § 7

        Pozostałe regulacje

         

        1. Przedszkole zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeniem COVID-19.
        2. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.
        3. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników przedszkola oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.

              Procedura obowiązuje wszystkich odbiorców od ogłoszenia do odwołania

         

        PROCEDURA NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA

        W PRZEDSZKOLU W MOŃKACH

        OBOWIĄZUJĄCA PODCZAS EPIDEMII COVID-19

         

        Podstawa prawna:

        • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

        • Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

        • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)

        • §1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020r. poz. 493 ze zm.)

        • art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.)

        • Wytyczne dla przedszkoli wskazane przez GIS, MZ i MEN z dnia 2 lipca 2020 r. w związku z otwarciem przedszkoli od dnia 1 września 2020 r.

         

        § 1.

        CEL PROCEDURY

         

        Celem procedury jest określenie zasad postępowania podczas stanu zagrożenia epidemicznego, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia COVID- 19 dzieci, pracowników lub osób przebywających na terenie przedszkola.

        § 2.

        DEFINICJA PRZEDMIOTU PROCEDURY

         

        1. Przedmiotem niniejszej procedury jest ustalenie:

        1. sposobu postepowania dyrektora, rodziców/opiekunów i pracowników placówki w czasie trwania epidemii COVID – 19;

        2. warunków, które zminimalizują ryzyko zakażenia COVID – 19.

         

        § 3.

        ZASADY POSTĘPOWANIA

         

        1. Rodzice mogą przyprowadzać do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowe. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodziców na udział dziecka we wszystkich zajęciach oraz wyjściach na podwórko.

         

        1. Dzieci chore lub z objawami chorobowymi, takimi jak: katar, kaszel, stan podgorączkowy powyżej 37,20C, gorączka, ból głowy, zaropiałe oczy, wysypka, biegunka, wymioty i inne, nie mogą przebywać w przedszkolu.

        2. Jeżeli dziecko ma powyższe lub inne objawy chorobowe, nie może uczęszczać do przedszkola aż do całkowitego ich ustąpienia.

        3. W przypadku dziecka, u którego zaobserwowano objawy opisane wyżej lub które samo zgłasza złe samopoczucie, ma zastosowanie niżej wyszczególniony sposób postępowania:

        a.) nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji;

        b.) nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o stwierdzeniu objawów chorobowych;

        c.) wyznaczony pracownik obsługi zabezpiecza się za pomocą maseczki, fartucha

        ochronnego, półmaski i rękawiczek;

        d.) bezzwłocznie izoluje dziecko w tzw. IZOLATORIUM - wyznaczonym pomieszczeniu w

        placówce;

        e.) pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.

        1. Po otrzymaniu od dyrektora lub nauczyciela informacji o stanie zdrowia dziecka, rodzic jest zobowiązany do odebrania dziecka z przedszkola w ciągu 90 minut.

        2. Z powodu podobieństwa objawów COVID-19 i alergii – np. katar, kaszel – oraz niemożności stwierdzenia z pewnością, iż opisane wyżej objawy nie są skutkiem zakażenia wirusem, w czasie trwania epidemii będą brane pod uwagę zaświadczenia dotyczące występującej u dziecka alergii wystawione przez lekarza pediatrę/rodzinnego.

        3. W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami, lub jeżeli rodzic nie odbierze dziecka w wyznaczonym czasie, nauczyciel informuje o powyższym fakcie dyrektora.

        4. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 85 7325236, w celu ustalenia dalszych działań.

        5. Jeżeli u dziecka, które przebywało w przedszkolu lub któregoś z członków jego rodziny, potwierdzono wystąpienie zakażenia wirusem COVID-19, rodzic ma obowiązek natychmiastowego poinformowania o tym dyrektora placówki.

        6. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem COVID-19, prawo do przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola mają tylko rodzice/opiekunowie prawni dziecka.

        7. Z procedurą postępowania z dzieckiem chorym rodzice zostają zapoznani w dniu złożenia deklaracji, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.

        8. Procedura obowiązuje w równym stopniu wszystkich rodziców/opiekunów prawnych oraz wszystkich pracowników przedszkola.

         

        1. W przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia u pracownika (objawy takie, jak np.: duszności, kaszel, gorączka), ma zastosowanie niżej opisany sposób postepowania:

        a) pracownik zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego

        pomieszczenia;

        b) dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przed przystąpieniem do działań zakłada

        maseczkę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki;

        c) dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki

        bezpieczeństwa.

        1. Procedura na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia” wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do odwołania.

         

         

         

        Mońki, dnia……...........………….

         

         

        O Ś W I A D C Z E N I E

         

         

        Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………oświadczam, iż zapoznałam/em się z:

         

        1. procedurą bezpieczeństwa na terenie Przedszkola w Mońkach w związku

          z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

           

        1. wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r.

          i Ministra Zdrowia.

         

         

         

        ……………………………….

        czytelny podpis rodzica

         

         

         

         

         

         

        Mońki, dnia…………………….

         

         

        ZGODA na pomiar temperatury

         

         

        Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………………..

         

        wyrażam zgodę na codzienny pomiar temperatury dla mojego dziecka……………..

         

        ……………………………………………………..

         

         

         

         

        ………………………………….

        czytelny podpis rodzica