• Projekty

• Od 01.02.2018r. do 31.12.2018r. Przedszkole w Mońkach brało udział w projekcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 IX (ROZWÓJ LOKALNY; 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego). Beneficjentem projektu była Gmina Mońki. Celem głównym projektu było zwiększenie dostępności miejsc przedszkolnych dla dzieci niepełnosprawnych poprzez dostosowanie miejsca wychowania przedszkolnego do potrzeb osób niepełnosprawnych i realizacji dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej oraz nabycie i podniesienie kompetencji kluczowych u 50 osób Przedszkola w Mońkach poprzez udział w zajęciach matematycznych i języka angielskiego. Grupę docelową stanowiły dzieci niepełnosprawne 4 osoby z orzeczniem o nieełnosprawności zarówno umysłowej, ruchowej jak i zdrowotnej oraz 50 dzieci.

W ramach projektu dostosowano przedszkole do potrzeb dzieci z niepełnosprawmościami, prowadzono zajęcia edukacyjne i specjalistyczne dla dzieci niepełnosprawnych oraz dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe z matematyki i języka angielskiego. Wyposażono dwie sale do potrzeb grupy inegracyjnej, zakupiono meble, stoliki, krzesełka, wykładziny, pomoce dydaktyczne, instrumenty muzyczne, zabawki. Przystosowano także Salę Terapii Indywidualnej.

Dzieci bioroące udział w projekcie poszerzyły wiedzę i umijętności poprzez aktywny udział w zajęciach prowadzonych metodami aktywnymi przez specjalistów.

Gmina Mońki realizuje projekt pn. „Przedszkole bez barier” w ramach  Osi Priorytetowej IX. Rozwój lokalny, Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Wsparcie kierowane jest do 50 dzieci (30 dziewczynek, 20 chłopców) oraz 4 dzieci niepełnosprawnych (2 dziewczynek, 2 chłopców) uczących się w Przedszkolu w Mońkach przy ul. Głowackiego 2, 19-100 Mońki.

W ramach projektu planowane są następujące zadania:

1. Zajęcia dodatkowe wyrównujące szanse dzieci w zakresie stwierdzonych deficytów

- z języka angielskiego prowadzone dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym 2 dz. i 2 ch. - zajęcia przygotowujące dzieci do posługiwania się językiem obcym, prowadzone w formie zabawy, z wykorzystaniem sytuacji naturalnych, rozwijające sprawność słuchania i mówienia w języku obcym;

- zajęcia z matematyki prowadzone dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym 2 dz. i 2 ch.  – prowadzone wg. metody prof. Gruszczyk - Kulczyńskiej - zajęcia rozwijają kompetencje matematyczne dzieci, wspomagają rozwój umysłowy, poprzez zabawy i odpowiednie pomoce pomagają dzieciom poznać reguły matematyczne;

- indywidualna terapia psychologiczna prowadzona dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym 2 dz. i 2 ch. - terapia służy motywowaniu dziecka do kontaktu i komunikacji, rozwijaniu teorii umysłu, oparta na ocenie poziomu funkcjonowania dziecka i określeniu stosownych celów;

- terapia metodą integracji sensorycznej SI prowadzona dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności , w tym 2 dz. i 2 ch. - służy poprawie odbierania, przetwarzania  i organizowania przez mózg docierających do niego doznań sensorycznych;

- zajęcia muzyczno - ruchowe prowadzone dla  4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności , w tym 2 dz. i 2 ch. zajęcia  wykorzystujące metody: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Orffa, Labana, pedagogiki zabawy, służą stymulowaniu rozwoju psychoruchowego, poszerzenie świadomości  ciała, wrażliwości muzycznej;

- indywidualna terapia logopedyczna prowadzona dla 4 dzieci orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym 2 dz. i 2 ch.  - terapia polega na pracy nad deficytami językowymi, artykulacyjnymi i komunikacyjnymi dziecka, obejmuje również wzmacnianie intencji komunikacyjnej oraz semantyczno - pragmatyczny aspekt mowy;

1. Dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe z języka angielskiego

- zajęcia z języka angielskiego prowadzone dla 25 dzieci,  w tym 15 dz. i  10 ch.

1. Dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe z matematyki

- zajęcia z matematyki prowadzone dla 25 dzieci,  w tym 15 dz. i  10 ch.