Przedszkole w Mońkach

 

Nawigacja

 • PRZEDSZKOLE NA MEDAL

  Najlepsze przedszkola i nauczycielki, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  - zgłoś swoich kandydatów!

  http://www.poranny.pl/plebiscyty/a/przedszkole-na-medal-najlepsze-przedszkola-i-nauczycielki-najsympatyczniejsze-grupy-maluchow-zglos-swoich-kandydatow,13020757/?&utm_source=FB&utm_medium=aliasprzedszkole&utm_campaign=PRZEDSZKOLE


   

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL Najlepsze przedszkola i nauczycielki, najsympatyczniejsze grupy maluchów - zgłoś swoich kandydatów!

  Wielka akcja "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" poświęcona przedszkolom rozpoczęta! Które przedszkola są najlepsze w miastach i powiatach? Które nauczycielki są najbardziej lubiane przez dzieci i cenione przez rodziców? Która grupa przedszkolna jest najsympatyczniejsza?

  Przez najbliższe dwa miesiące maluchy i starszaki z podlaskich przedszkoli oraz ich nauczycielki będą gościć na łamach "Kuriera Porannego", "Gazety Współczesnej" i na stronach naszych serwisów internetowych.
  ► W połowie kwietnia do gazety dołączymy specjalne, pamiątkowe dodatki ze zdjęciami przedszkolaków.
  ► Osobno w Białymstoku oraz we wszystkich powiatach wybierzemy Przedszkole Roku, Nauczycielkę Przedszkola Roku oraz najsympatyczniejszą grupę przedszkolną.
  ► Czeka mnóstwo nagród nie tylko dla przedszkoli i nauczycielek, lecz przede wszystkim dla dzieci! (czytaj więcej o nagrodach poniżej).


   

  KLIKNIJ i zobacz jak rodzice
  zgłaszają przedszkola i nauczycielki
  w komentarzach na Facebooku


  Wybierz fanpage:
  Gazeta Współczesna | Kurier Poranny  Wiosenny, przedszkolny sezon w pełni. Trwają jeszcze nabory maluszków, które od września rozpoczną edukację na jej pierwszym szczeblu. Rodzice szukają najlepszych placówek i nauczycieli, którym powierzą opiekę nad swoimi pociechami.

  W dokonaniu właściwego wyboru najlepiej mogą pomóc rodzice dzieci, które już chodzą do podlaskich przedszkoli. To właśnie oni, głosując w wielkim plebiscycie prowadzonym wspólnie przez "Kurier Poranny" i "Gazetę Współczesną", wskażą najlepsze przedszkola i nauczycielki. W ramach naszej akcji pokażemy też, jak świetnie na co dzień bawią się podlaskie maluszki i starszaki. W Białymstoku i każdym powiecie wybierzemy najsympatyczniejszą grupę przedszkolną.

  Osobno w Białymstoku oraz we wszystkich powiatach naszego województwa zostaną przyznane tytuły Przedszkole Roku 2018. Placówki, które zasługują na ten tytuł, nominują rodzice podlaskich przedszkolaków. Już sama nominacja i udział w akcji będzie dla przedszkoli okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej i promocji. Prezentacje przedszkoli będą się ukazywać w drukowanym wydaniu gazet, w internecie oraz na Facebooku.

  O tym, jak dzieci czują się w przedszkolu, nie decyduje wyłącznie otoczenie, w którym spędzają czas. Najważniejsze nie są zabawki, place zabaw, czy pomoce edukacyjne. Kluczową rolę pełnią opiekunowie dzieci. Dlatego w ramach naszej akcji w miastach i powiatach przyznamy też tytuły Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego Roku 2018.

  W naszej akcji - tak jak w przedszkolu - najważniejsi będą oczywiście bohaterowie przedszkolnego życia, czyli dzieci. W połowie kwietnia do gazety dołączymy specjalne dodatki z pamiątkowymi zdjęciami grup przedszkolnych. Fotografie ukażą się także w galeriach w naszym serwisie internetowym. W ramach prezentacji grupy przedszkolnej w internecie będzie można zamieścić nie tylko zdjęcia, lecz także filmiki prezentujące np. występy grupy. W głosowaniu zostaną wybrane najsympatyczniejsze grupy przedszkolne.

  WAŻNE TERMINY

  • Na zgłoszenia kandydatów czekamy do 16 kwietnia.

  • Głosowanie startuje 13 kwietnia o godz. 12.00 i potrwa do 18 maja, do godz. 20.  Czytaj więcej: http://www.poranny.pl/plebiscyty/a/przedszkole-na-medal-najlepsze-przedszkola-i-nauczycielki-najsympatyczniejsze-grupy-maluchow-zglos-swoich-kandydatow,13020757/?&utm_source=FB&utm_medium=aliasprzedszkole&utm_campaign=PRZEDSZKOLE


   

 • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2018/2019

  Z dniem 12 lutego 2018 roku ruszy nabór dzieci

  do Przedszkola w Mońkach na rok szkolny 2018/2019.

  W celu zgłoszenia dziecka należy wypełnić

  • "Wniosek o przyjęcie na rok szkolny 2018/2019 do Przedszkola w Mońkach"
  • złożyć go wraz z niezbędną dokumentacją - wybrane załączniki - w biurze przedszkola ul. Głowackiego 2 w nieprzekraczalnym terminie do 9 marca 2018 r.

  Wzory dokumentów dostępne są na naszej stronie internetowej oraz w biurze przedszkola.    

  Dokumentacja dotycząca rekrutacji znajduje się w oddzielnych plikach w zakładce Rekrutacja do Przedszkola - REKRUTACJA 2018/2019.

  Zapraszamy do zapoznania sie z ich treścią.

  Terminy oraz kryteria postępowania rekrutacyjnego wg ZARZĄDZENIA NR 452/18 BURMISTRZA MONIEK z dnia 1 lutego 2018r znajdują się w załącznikach w zakładce Rekrutacja do Przedszkola - REKRUTACJA 2018/2019.

 • "MÓJ ŚWIETY MIKOŁAJ"- Rodzinny Konkurs Plastyczny

  Zapraszamy do udziału w konkursie plastyczno-technicznym, którego zadaniem jest wykonanie Postaci Świętego Mokołaja w formie pracy przestrzennej o dowolnej wielkości. Do wykonania pracy należy użyć różnorodnych materiałów, najlepiej wtórnych np. gazety, rolki po papierze, filc, butelki, słoma itp., a nie gotowych zakupionych ozdób.

  Komisja konkursowa będzie brała pod uwagę: 

  - pomysłowość i oryginalność

  -estetykę wykonania pracy

  - zaangażowanie dziecka w jej wykonanie.

   

  Podpisane prace należy składać do 15 grudnia 2017r.

   

   

 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "NA NAJPIĘKNIEJSZĄ DYNIĘ"

  15 listopda 2017r. zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w jesiennym konkursie plastycznym, który cieszył sie dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie dynie zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania. Przyznano 9 nagród głównych i 8 wyróżnień.  Upominki dostały wszystkie dzieci biorące udział w konursie. 

 • PODZIĘKOWANIA 

  Organizatorzy zbiórki  pluszowych maskotek serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję pomocy dzieciom przybywającym na oddziale onkologicznym w szpitalu w Białymstoku. Szczególne podziękowania składamy pracownikom Przedszkola, którzy hojnie obdarowali prezentami małych pacjentów. Do współpracy przyłączyła się w tym roku także młodzież z ZSOiZ oraz uczniowie SP nr 1 w Mońkach. Razem udało nam się zebrać dwa razy więcej maskotek i artykułów plastycznych niż w ubiegłym roku :)   

                                                                                                                                           DZIĘKUJEMY !!!

                                                                                                                                       Agnieszka Bielska, Justyna Jarocka

 • UWAGA !!!

  Uprzejmie informujemy, że :

  • z dniem 1 lipca 2017 r. obsługę bankową Przedszkola w Mońkach prowadzić będzie Bank Pekao S.A.

  W związku z tym od dnia 1 lipca 2017 r. zmianie ulegną numery kont bankowych, na które do tej pory były wpłacane należności za żywienie oraz opłata za godziny.

  Lista rachunków bankowych obowiązujących od 1 lipca 2017 r. znajduje się poniżej.

  • żywienie:

             konto nr. 78 1240 5211 1111 0010 7410 4052

  • opłata za godziny:

            konto nr. 93 1240 5211 1111 0010 7410 3879                            

   

  Oddział Banku Pekao S.A. znajduje się przy Al. Niepodległości 2A/4.

  Informujemy również, że:

  • z dniem 1 września 2017 r. KASA Przedszkola ulega likwidacji.
  • wpłat można dokonywać za pośrednictwem banków, poczty oraz internetu.
 • Podpisywanie UMÓW z Przedszkolem w Mońkach.

       Zapraszamy Rodziców/Opiekunów Prawnych

  dzieci przyjętych do Przedszkola w Mońkach na rok szkolny 2017/2018 w celu podpisania

  UMOWY O KORZYSTANIE Z USŁUG PRZEDSZKOLA W MOŃKACH w terminie

  od 26 czerwca 2017 do 30 czerwca 2017 w godzinach od 9.30 do 13.00.

  Druk umowy do pobrania w sekretariacie przedszkola lub poniżej:

  UMOWA_przedszkole_r.szk._2017-2018.pdf

                                                                                                               Dyrektor Przedszkola Joanna Klepadło.

 • Niecodzienna wizyta

  Dnia 17 maja 2017 r. miało miejsce w naszym przedszkolu niecodzienne zdarzenie. Mieliśmy zaszczyt gościć Ks. Biskupa Henryka Ciereszko. Spotkanie to było wyjątkowe i pełne niezapomnianych wrażeń. Po powitaniu Jego Ekscelencji przez Panią Dyrektor Joannę Klepadło, ks. Biskupa powitały dzieci. Były wiersze, piosenki i tańce. Dzieci pięknie zaprezentowały się przed Gośćmi. Następnie głos zabrał ks. Biskup, który skierował ciepłe słowa do dzieci i całego personelu przedszkolnego. Udzielił też kapłańskiego błogosławieństwa. Jego Ekscelencja ks. Biskup wpisał się też na pamiątkę do naszej kroniki. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Na pewno wizyta ta pozostanie w naszych sercach i naszej pamięci jako niezapomniane chwile i wyjątkowe przeżycie.

  Więcej zdjęć z wizyty w albumie fotograficznym.

 • 01.02.2017

  REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2017/2018

  Z dniem 13 lutego 2017 roku ruszy nabór dzieci

  do Przedszkola w Mońkach na rok szkolny 2017/2018.

  W celu zgłoszenia dziecka należy wypełnić

  • "Wniosek o przyjęcie na rok szkolny 2017/2018 do Przedszkola w Mońkach"
  • złożyć go wraz z niezbędną dokumentacją (oświadczenia do wybranych kryteriów wg załączników) w biurze przedszkola ul. Głowackiego 2 w nieprzekraczalnym terminie do 10 marca 2017 r.

  Wzory dokumentów dostępne są na naszej stronie internetowej oraz w biurze przedszkola.    

  Dokumentacja dotycząca rekrutacji znajduje się w oddzielnych plikach w zakładce Rekrutacja do Przedszkola - REKRUTACJA 2017/2018.

  Zapraszamy do zapoznania sie z ich treścią.

  Terminy oraz kryteria postępowania rekrutacyjnego wg WNIOSKU DO ORGANU PROWADZĄCEGO W SPRAWIE USTALENIA TERMINÓW POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO oraz ZARZĄDZENIA NR 298/17 BURMISTRZA MONIEK z dnia 31 stycznia 2017r znajdujących się w załącznikach w zakładce Rekrutacja do Przedszkola - REKRUTACJA 2017/2018.

 • 25 lecie Przedszkola w Mońkach.

  W Przedszkolu w Mońkach 14 października 2016r obchodzono nie tylko Dzień Edukacji  Narodowej. Była też okazja do świętowania 25 rocznicy funkcjonowania Przedszkola w Mońkach przy ulicy Głowackiego.

  1 października 1991 roku Państwowe Przedszkole Nr 1 zmieniło swoją siedzibę i z ulicy Konopnickiej 1 zostało przeniesione na ulicę Głowackiego 2. Akt Założycielski potwierdza utworzenie z dniem 1 stycznia 1992 roku Przedszkola Samorządowego w Mońkach.

  W związku z tak ważną datą odbyły się uroczystości, na które zostali zaproszenie emerytowani pracownicy przedszkola, władze samorządowe, Burmistrz Zbigniew Karwowski, Sponsorzy, Pracownicy Przedszkola, Rada Rodziców i dzieci. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, wiersze, piosenki i tańce od dzieci. Nie zabrakło też wspomnień.

  Dyrektor Przedszkola - Joanna Klepadło przygotowała rys historyczny, mówiący o powstaniu i historii wszystkich przedszkoli, które funkcjonowały na terenie naszego miasta Mońki. Historia powstania pierwszego przedszkola sięga lat 60-tych.

  Tak jak na wszystkich tego typu uroczystościach nie mogło obyć się bez tortu. Przy kawie i słodkim poczęstunku było wiele rozmów, wspomnień, oglądanie zdjęć pamiątkowych z wcześniejszych lat. Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcie

          - Obrazek 1

 • PROJEKT

  UWAGA!

  W związku z realizowanym projektem "Odporność wzmacniamy bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy" w załączeniu przesyłamy Panśtwu Prezentację na w/w temat.  Rady i wskazówki podane w prezentacji pomogą wzmacnaić odporność Państwa dzieci.

  Wspólnie zadbajmy o zdrowie Naszych Dzieci

  odpornosc_wzmacniamy__bo_o_zdrowe_zywienie_i_higiene_dbamy-prezentacja.pdf

 •    Ewaluacja zewnętrzna w Przedszkolu w Mońkach.

  W dniach 03-03-2014r do 10-03-2014r w naszym przedszkolu

  odbędzie się planowana ewaluacja zewnętrzna.

     Przeprowadzi ją zespół do spraw ewaluacji w składzie:

  - starszy wizytator Jolanta Malinowska

  - starszy wizytator Jolanta Lenkiewicz Broda.

  Dotyczy ona następującego zakresów wymagań:

  - " Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się."

  - " Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej."

  - " Respektowane są normy społeczne."

     W trakcie ewaluacji przeprowadzone będzie ankietowanie pracowników Przedszkola i wszystkich Rodziców - ich wyniki posłużą do oceny pracy naszego przedszkola.

     Rodzice mogą wypełnić ankiety on-line lub w formie papierowej (do wypełnienia on-line Rodzice otrzymają kody dostępu do platformy SEO). Przedszkole udostępni chętnym Rodzicom komputer do uzupełniania ankiet w Przedszkolu.

     Dnia 05-03-2014r.(środa) o godzinie 1000 w Przedszkolu w Mońkach odbędzie się wywiad z Rodzicami, w którym mogą wziąć udział chętni Rodzice.

 • Projekty

  W grudniu 2013 i styczniu 2014 Nasze Przedszkole przystąpiło do dwóch projektów. Pierwszy z nich ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nazwą: "Szkoła w Ruchu, Przedszkole w Ruchu. Ćwiczyć każdy może". Przedszkole w Mońkach, jako jedno z trzech placówek w powiecie monieckim zgłosiło swój udział w realizacji tego projektu, z czego jesteśmy bardzo dumni. Drugi projekt związany jest z realizacją planu pracy dydaktyczno-wychowawczego, przyjętego na ten rok szkolny, a dotyczny zdrowia. Tytuł projektu to: "Zdrowy Przedszkolak". Bliższych informacji można zasięgnąć wchodząc w podane niżej linki.

  http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol-bioracych-udzial-w-akcji

  http://zdrowyprzedszkolak.pl/

 • WALENTYNKI 2014

  Dziesiejszego dnia w naszym przedszkolu było CZERWONO. wszystkie dzieci przyszły ubrane na czerwono Walentynkowo. Było bardzo miło i wiele niespodzianek dla koleżanek i kolegów. Nie obyło się też bez Walentynowych serc.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym.

 • Zajęcia dodatkowe

  W roku szkolnym 2013/2014 prowadzone są w naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania i uzdolnienia dzieci. Przedszkolaki mogą brać udział w zajęciach koła plastycznego prowadzonego przez Panie: Anna Baczewska, Agnieszka Bielska, Monika Klepadło w Przedszkolu przy ulicy Głowackiego i Panią Katarzynę Szymanowicz w Przedszkolu przy ulicy Al. Niepodległości. Dzieci podczas zajęć wykorzystują różne techniki plastyczne i techniczne, a swoje prace prezentują w galerii prac. Dzieci muzycznie uzdolnione rozwijają swoje zdolności w chórku przedszkolnym prowadzonym przez Panią Dyrektor Joannę Klepadło. Ponadto "umysły ścisłe" mogą ćwiczyć swoją pamięć, koncentracje i logiczne myślenie podczas nauki gry w szachy. Koło to prowadzi Pani Małgorzata Jamiołkowska. Wszystkie dzieci 5-cio i 6-cio letnie uczęszczają na zajęcia j.angielskiego, które prowadzi Pani Anna Kulesza (ul. Głowackiego) oraz Pani Katarzyna Wiśniewska (ul. Al. NIepodległości). Chętne dzieci poznają podstawy j.niemieskiego, prowadzone przez Pania Dyrektor Joanne Klepadło.

 • Nasi Dziadkowie

  Z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszym przedszkolu odbyły i uroczystości związane ze Świętem naszych Dziadków. Było przedstawienie: wiersze, pioesenki, upominki no i oczywiście nie mogło obyć się bez tańców. Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, następnie zaprosiły do tańca Babcie i Dziadków. Po krótkiej preznetacji kroków wszyscy z optymizmem i chęcią uczestniczyli we wspólnej zabawie. Musimy przyznać, że bardzo dobrze "szło" naszym Dziadkom i Babciom i mogliby zawstydzić nie jednego młodego swoimi umiejętnościami. BRAWO!!!! oby tak dalej bo wiemy, że ruch to zdrowie, a zdrowie to radość i pogoda ducha.

  WSZYSTKIEGO DOBREGO DROGIE BABCIE I DRODZY DZIADKOWIE, DUŻO ZDROWIA I POGODY DUCHA ŻYCZĄ WNUCZĘTA.

  Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym

 • Przedszkolny opłatek
  20.12.2013

  W Naszym Przedszkolu w dniu 20.12.2013 r., odbyło się spotkanie opłatkowe dzieci i wszystkich pracowników. Spotkanie rozpoczęło się śpiewem kolęd w wykonaniu dzieci uczęszczających na chórek przedszkolny. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń dzieci udały się na "Wigilijny obiad". Odświętnie ubrane dzieci zasiadły do uroczyście nakrytych stołów, na których znajdowały się: barszcz z uszkami, ryba oraz kutia i kompot. Nastroju dodawały płynące w tle kolędy.

  Zdjęcia z opłatka znajdują się w Albumie fotograficznym.

 • Wycieczka grup 6A, 6B, 5A do Białegostoku.

  Dnia 9 grudnia 2013r. grupy starszaków 6B, 6A oraz 5A w godzinach 8.00 - 15.00 były na wycieczce w Białymstoku.

  Dzieci uczestniczyły w filmie animowanym pt. "Kraina lodu" w Kinie Helios Alfa w Białymstoku.

  Następnie autokarem przejechały na Lodowisko w Białymstoku na rewię na lodzie pt. "Śpiąca Królewna".

  Przedszkolaki były zachwycone spektaklami oraz przejazdem autokarem.

  Po przyjezdzie do przedszkola pytały  "kiedy następny wyjazd ?"

  Zdjęcia z "naszej wyprawy" zamieszczone są w albumie fotograficznym.

 • UWAGA KONKURS

  25 października 2013r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu p.h.: "Mamo, tato baw się z nami jesiennymi darami".

  Przy ocenie prac będą brano pod uwagę następujące kryteria:  zgodność z tematem konkursu, pomysłowość, estetyka i wkład dziecka w pracę.

  NAGRODY otrzymali:

  - Karolina Daniłowska

  - Emilia Olechno

  - Szymon Sawicki

  - Anita Michaluk

  WYRÓŻNIENIA:

  - Aleksandra i Hubert Łapińscy

  - Tomasz Tałałąj

  - Wojciech Biedrzycki

  - Julia Dąbrowska

  - Zuzanna Dzierżanowska

  - Wiktoria Wyszkowska

  - Dominika Balcewicz

  - Maja Sołowiej

  Gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursie już za rok.

   

  Organizatorzy:

  Wioletta Jabłońska

  Iwona Kozłowska

   

 • Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z  "Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego". Prosimy analizować, co dziecko już umie, wie i potrafi, a czego musimy go jeszcze wspólnie nauczyć i w jakie umiejętności wyposażyć.

  Zróbmy to razem!!

   

   

   

  PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO.

  Załączniki do rozporządzenia
  Ministra Edukacji Narodowejz dnia 23 grudnia 2008 r.

  (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17)

  Załącznik nr 1

  Podstawa programowa wychowania przedszkolnego opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego w równej mierze pełnią funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewniają dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
   

           Celem wychowania przedszkolnego jest:
  1) wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
  2) budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;
  3) kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;
  4) rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;
  5) stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
  6) troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych;
  7) budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
  8.) wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
  9) kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej;
  10) zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.
          

           Cele te są realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej przedszkola.
  W każdym z obszarów podane są umiejętności i wiadomości, którymi powinny wykazywać się dzieci pod koniec wychowania przedszkolnego.
   

  Aby osiągnąć cele wychowania przedszkolnego, należy wspomagać rozwój, wychowywać i kształcić dzieci w następujących obszarach:


  1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
  2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
  3) w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach Syciowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
  4) wie, że nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także, że nie należy wyszydzać i szykanować innych;
  5) umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie, komu można podawać takie informacje.


  2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby;
  2) właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie;
  3) samodzielnie korzysta z toalety;
  4) samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież;
  5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.


  3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
  2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
  3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
  4) w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach.


  4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i
  obserwowanych zmianach);
  2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
  3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się możą zdarzyć.


  5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
  2) dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem, poddaje się leczeniu, np. wie, że przyjmowanie lekarstw i zastrzyki są konieczne;
  3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
  4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.


  6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
  2) orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
  3) zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;
  4) wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości);
  5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.
   

  7. Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
  2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
   

  8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
  2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
  3) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
  4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.
   

  9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
  2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
  3) wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz).
   

  10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy;
  2) używa właściwie prostych narzędzi podczas majsterkowania;
  3) interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
   

  11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;
  2) wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji, np. że będzie padał deszcz, śnieg, wiał wiatr; stosuje się do podawanych informacji w miarę swoich możliwości.
   

  12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) wymienia rośliny i zwierzęta Syjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
  2) wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
  3) potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.
   

  13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
  2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
  3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;
  4) rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
  5) wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;
  6) zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.
   

  14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
  2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
  3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
  4) interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
  5) słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;
  6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
  7) rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
   

  15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
  Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
  1) wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują;
  2) zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka;
  3) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa;
  4) nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej;
  5) wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
   

  Zalecane warunki i sposób realizacji.
  W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy oraz przebieg wychowania i kształcenia dzieci w wieku przedszkolnym zaleca się następujące proporcje zagospodarowania czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym:
  1) co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela);


  2) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci - jedną czwartą czasu), dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.);


  3) najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego;


  4) pozostały czas - dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować (w tej puli czasu mieszczą się jednak czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne i inne).

   

  Zadaniem nauczycieli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji.

  Z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej należy przeprowadzić analizę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna).

  Celem takiej analizy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:
  1) rodzicom w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb, wspomagać;
  2) nauczycielowi przedszkola przy opracowaniu indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej;
  3) pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko, w razie potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
   

  W wielu obszarach wychowania przedszkolnego występują treści edukacji zdrowotnej. Ze względu na dobro dzieci, należy zadbać o kształtowanie ich świadomości zdrowotnej oraz nawyków dbania o własne zdrowie w codziennych sytuacjach w przedszkolu i w domu, współpracując w tym zakresie z rodzicami.
   

  W trosce o jednolite oddziaływanie wychowawcze, nauczyciele:
  1) systematycznie informują rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu; zapoznają rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włączają ich do kształtowania u dziecka określonych tam wiadomości i umiejętności;
  2) informują rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włączają ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie natrafiają;
  3) zachęcają rodziców do współdecydowania w sprawach przedszkola, np. wspólnie organizują wydarzenia, w których biorą udział dzieci.

  W celu właściwego przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole podstawowej, nauczyciele powinni znać podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych w zakresie I etapu edukacyjnego, a zwłaszcza klasy I szkoły podstawowej.