ZABAWY I ĆWICZENIA STYMULUJĄCE UKŁAD PRZEDSIONKOWY

 

 Bieganie, skakanie, rower, huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, karuzele – to to, co przedsionek lubi najbardziej smiley   Propozycje zabaw stymulujących układ przedsionkowy w domu .

 

  1. Bujanie w kocu – dwie dorosłe osoby chwytają koc za przeciwne rogi; dziecko siada na środku koca; podnosimy koc nad podłogę i ruszamy na boki lub przesuwamy w różne strony po podłodze.
  2. Ślizganie się na kocykach – dziecko siada w klęku niskim na małym kocyku i – odpychając się od podłogi – jedzie od jednej ściany do drugiej. Warto wprowadzić element rywalizacji (wyścig z jednym z rodziców lub rodzeństwem) lub dodatkowe zadanie (np. przewożenie po jednym elemencie układanki z jednej strony pokoju na drugą i układanie jej po drugiej stronie).
  3. Kręcenie na fotelu obrotowym – 5 obrotów w jedną stronę, zatrzymanie i zmiana kierunku ruchu).
  4. Tor przeszkód – z czego można zrobić tor przeszkód w domu? Ze wszystkiego! Wykorzystaj to, co akurat masz w pokoju – krzesła, stół, kanapę. Ustalcie jaką trasą trzeba przejść tor, np. przechodzisz pod stołem na czworakach, wspinasz się na krzesło i przechodzisz z jednego na drugie, wchodzisz na kanapę i wykonujesz na niej 5 pajacyków, czołgasz się pod kolejnym krzesłem, wracasz skacząc na jednej nodze. Mierzcie czas, w jakim uda pokonać się cały tor – dziecko będzie miało motywację, by spróbować jeszcze raz i pobić swój rekord.
  5. Taczka – dziecko opiera się na rękach na podłodze, rodzic chwyta za nogi dziecka, podnosi do góry; dziecko idzie na rękach w przód lub w tył (w tył jest łatwiej, więc zacznijcie od tej wersji, jeśli są trudności).
  6. Gra w klasy – narysujcie je na dużym kartonie, przyklejcie taśmą malarską na podłodze lub po prostu zaznaczcie poszczególne pola rozłożonymi na podłodze kartkami papieru. Możecie ułożyć je w dowolnym układzie. Ważne jest, by wystąpił skok obunóż i na jednej nodze (raz prawa, raz lewa noga).
  7. Przewroty w przód i w tył. 
  8. Przemieszczanie się po domu w różny sposób – skacząc jak żabka, na palcach, na piętach, na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp, skacząc na jednej nodze, idąc „tip-topkami”, robiąc wielkie, „słoniowe” kroki itp. Wymyślajcie sobie na zmianę jakieś śmieszne kroki.
  9. Turlanie się po podłodze.
  10. Bujanie w fotelu na biegunach lub na koniu na biegunach.